İnternet dünyası, kısa süre önce çıkış yapan ve ilk günden milyonlarca kullanıcı kazanan Threads platformunu konuşuyor. Facebook ve WhatsApp’ın sahibi Meta tarafından Twitter’a rakip olarak piyasaya sürülen metin tabanlı platform, şu anda dikkatlerin odağı durumunda.

Elon Musk’a satıldığından beri alınan radikal kararlar ile adından söz ettiren Twitter, kullanıcıları çileden çıkartmış durumda. Öyle ki yakın zamanda getirilen tweet görüntüleme sınırıyla birlikte platform gösterilen tepkiler arttı. Tam bu sırada çıkış yapan Threads ise Twitter için en güçlü alternatif olarak kullanıcıların karşısına çıktı. Peki Twitter ile Threads arasındaki farklar neler?

Twitter ile Threads arasındaki önemli farklar!

Twitter’da şu anda halihazırda kullanıcılara reklam gösteriliyor. Zira ana sayfada, trendlerde, neredeyse her tweetin altında ve hatta kişi önerilerinde bile bununla karşılaşıyoruz. Tabii bu reklamları kaldırmak mümkün ancak bunun için bir takım avantajlar sağlayan Blue aboneliğini satın almanız gerekiyor.

Rakip uygulama Threads’de ise hiçbir şekilde reklam gösterilmiyor. Ancak bunun kalıcı olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki zor. Zira sahibi Meta’nın gelirlerinin önemli bir kısmının reklam gösterimleri olduğu düşünüldüğünde, yakın zamanda bu durum değişebilir.

Karakter sınırı

Twitter ve Threads arasındaki temel farklardan birisi de karakter sınırı. Twitter’de paylaşmak istediğiniz tweetler için Blue abonesi değilseniz, maksimum 280 karakter yazabilirsiniz. Ücretli servise abone olan kullanıcılarda ise bu sınır, yakın zamanda yapılan güncelleme ile 25 bin karaktere kadar yükseldi.

Twitter ile Threads arasındaki farklar

Threads uygulamasında ise bütün kullanıcılara paylaşımlar için maksimum 500 karakter sınırı uygulanıyor. Herhangi bir ücretli abonelik seçeneği olmadığı için bunu artırmak da mümkün değil. Ücretsiz versiyonu ele aldığımız için, daha uzun metinli paylaşım yapabilme imkanı konusunda Threads’in öne çıktığını söyleyebiliriz.

Mesajlaşma özelliği

Sosyal medya platformlarında eksik olmayan özelliklerden birisi de hiç şüphesiz mesajlaşma. En basit, sadece yüzlerce hatta onlarca kullanıcıya sahip uygulamalarda bile olan bu özellik, ne yazık ki Threads’de şimdilik yok. Fakat yakın zamanda gelmesi bekleniyor. Kullanıcılar, mesajlaşmak için şimdilik çatı uygulaması Instagram’ı kullanıyor.

Twitter ile Threads arasındaki farklar

Twitter’da ise mesajlaşma özelliği bulunuyor. Ancak bunun için günlük 500 direkt mesaj gönderme limiti mevcut. Tabii bunun günde sadece birkaç dakika vakit geçiren kullanıcıları pek etkilediği söylenemez. Elbette tahmin edebileceğiniz üzere Blue aboneleri için bir sınırlama yok.

Video sınırı

Twitter, kullanıcıların maksimum 2 dakika 20 saniye uzunluğunda video paylaşmalarına izin veriyor. Blue aboneleri ise en fazla 2 GB dosya boyutunda olmak üzere 60 dakika uzunluğa sahip videolar yükleyebiliyor.

Twitter ile Threads arasındaki farklar

Threads ise kullanıcılara maksimum 5 dakikalık video yükleme imkanı sunuyor. Bu noktada uygulama, ücretsiz versiyonda Twitter’a karşı yine bir üstünlük sağlıyor.

Keşfet

Twitter uygulamasının ana sayfasında Senin İçin ve Takip Edilenler şeklinde iki sekme bulunuyor. Senin İçin kısmında rastgele şekilde popüler tweetler gösteriliyor, yani keşfet işlevi görüyor. Takip Edilenler tarafında ise yalnızca takipçisi olduğunuz hesapların paylaşımları yer alıyor.

Twitter ile Threads arasındaki farklar

Threads’e geldiğimizde ise Twitter’daki gibi keşfet işlevi gören bir ayrı sayfa yok. Bunun yerine takip edilen kişiler tarafından paylaşılan ve önerilen paylaşımlar, hep birlikte ana sayfada gösteriliyor.

Veriler

Kullanıcı verileri, sosyal medya platformları için bir nimet. Şirketler, gelirlerinin önemli bir kısmını dolaylı yoldan bu veriler ile oluşturuyor. Twitter ve Threads arasındaki en önemli fark ise burada gözler önüne seriliyor.

Twitter ile Threads arasındaki farklar

Twitter, kullanıcıların konum, arama ve gözatma geçmişi, kullanım verileri gibi önemli bilgilerini saklıyor. Threads ise sağlık ve spordan etnik kökeni ve cinsel yönelimi temsil eden hassas bilgilere, arama geçmişinden kesin konuma kadar önemli kullanıcı verilerini saklıyor. Threads’in daha çok bilgi depoladığını söyleyebiliriz.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Twitter mı yoksa Threads mi daha iyi? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.