Rusya’nın başlattığı Ukrayna savaşında Kiev’e en destek çıkan ülkelerin başında yer alan İngiltere ile Rusya arasında karşılıklı tehditler havada uçuşmaya başladı.

Resmi Rus yetkilileri, Londra’yı Savaş kışkırtıcılığı yapmakla suçlarken, Kremlin’in önde gelen propaganda aktörlerinden Vladimir Solovyov, sunduğu televizyon programında, “İngiltere’yi haritadan silmek için bizim bir Sarmat füzesi yeter. Ortada ada kalmaz” tehditleri savurdu.

Rusya’da Vladimir Putin’in iktidara geldiği 2000 yılından bu yana Londra ile Moskova arasında ilişkiler sürekli kötüye gidiyordu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla aralarındaki kriz tepe noktasına ulaştı.

‘SORUMLU TUTAMAZLAR’

Önceki gün Rusya’yı hedef gösteren açıklama yapan İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı James Heappey, “Rusya’nın saldırısına maruz kalan Ukrayna. Batı’nın onlara verdiği silahları kullanarak düşmanına kendi topraklarında yanıt vermesi yasal. Rusya, bizi sorumlu tutamaz. Silahın hangi ülkede üretildiği önemli değil, kimin kullandığı önemli. Dünyada silah pazarı diye bir kavram var” dedi.

KİEV’E GİDENLERE UYARI

Heappey’in bu sözleri Ukrayna sahasında bocalayan Rusya’yı öfkelendirdi. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında “Londra’nın Kiev yönetimini kışkırtarak Rusya’ya yönelik provokasyona itmesi kabul edilebilir durum değil. Bu tür davranışlara Rusya anında gereken yanıtı verecektir. Ayrıca son dönemde Kiev’i ziyaret eden yabancı ülke temsilcilerinin can güvenliğinden sorumlu olmadığımızı beyan ederiz. Bölgede yürüttüğümüz özel askeri operasyonda Ukrayna başkenti Kiev’deki komuta merkezleri ve askeri karargâhların sürekli hedefimizde bulunduğunun bilinmesini isteriz” ifadelerine yer verildi. (HÜRRİYET)