Başbakan Ünal Üstel, Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.   
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabul, basına kapalı gerçekleştirildi.

Kabulde, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da yer aldı.
 
 Başbakan Üstel, daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi. 

Görüşmenin ardından Oktay ile Üstel basına açıklamalarda bulundu.  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Başbakan Üstel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Başbakan ve hükümet ortaklarıyla, Türkiye-KKTC işbirliğiyle yürütülen projeler ile siyasi ve ekonomik alanlardaki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.Oktay, devam eden reform süreçleri ile Kıbrıs Türkü’nün istikrar ve refah için ihtiyaç duyduğu düzenlemelere ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.  

Hem değer üreten hem de sahip olduğu değerlerle dünyaya açılan bir KKTC için, anavatan Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini dile getiren Oktay, “Geçmişiyle geleceğiyle Kıbrıs Türkü odaklı bu duruşumuz milli davaya sahip çıktığımız kadar dertli oluşumuzdandır” dedi.

Dertlerinin KKTC’nin istikrar içinde kalkınarak, tüm kurum ve kuruluşlarıyla güçlendirilmesi, cennet toprakların turizm ve eğitime ilaveten tarımsal üretimiyle, enerji ve maden kaynaklarıyla, limanlarıyla, ticaretiyle ve yüksek teknolojiyle ambargoları kırması olduğunu dile getiren Oktay, “Derdimiz; KKTC’nin ay yıldızlı bayrağının tüm platformlarda dalgalanmasıdır” diye konuştu.

Türkiye- KKTC güç birliğiyle, bölgede istikrar ve refahın, Türkiye yüzyılının şafağında Akdeniz’den yükselmesini istediklerini söyleyen Oktay, bugün KKTC Başbakanı Üstel ve hükümet ortakları ile bu doğrultuda daha da ilerlemenin tam zamanı olduğunu belirttiklerini kaydetti.

Oktay, Başbakan ve heyetiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na anayasal adıyla üye olmasından duydukları  memnuniyeti de bir kez daha ifade ettiklerini söyleyerek, KKTC Cumhuriyet Meclisinde Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkeler için dostluk grupları kurulmasının çok anlamlı olduğunu belirtti.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğinin ardından KKTC’nin tanınması için de seferber olmaya devam edeceklerini söyleyen Oktay, “Kıbrıs konusunda uluslararası toplum çözümsüzlükte ısrar etse de garantör ülke olarak hakkaniyetli bir çözüm için mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

Rum propagandasına kanan uluslararası toplumun halen tarihi geçmiş, eski BM parametrelerine işaret etmeyi sürdürdüğünü söyleyen Oktay, Kıbrıs Türk tarafının ne istediğini çok açık ve net şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.
Oktay, şöyle devam etti: “Çözüm, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesiyle mümkündür. Türkiye olarak biz de KKTC’nin bu vizyonuna tam destek veriyoruz. Kıbrıs Türklerinin 1960 yılında teyit edilen, ancak 3 yıl sonra gasp edilen müktesep hakları tescil edilmedikçe, Türk tarafı tekrar bir müzakere masasına oturmayacaktır. Bunun için uğraşanlar kendilerini boşuna yormasınlar.”


Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türk halkının hakları ve meşru çıkarları olduğunu dile getiren Oktay, “Ne Rum kesimi ne de farklı taraflar bu alanlarla ilgili rüya görmesin” dedi.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerinin uluslararası hukuk temelinde sürdürülmesi için hakkın ve haklının yanında dimdik durmaya devam edeceklerini belirten Oktay, Maraş’ın hayat bulması yönünde KKTC hükümetinin yürüttüğü çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
Oktay, “Gerek kalkınma ve işbirliği alanında, gerek Kıbrıs Türkü’nün uluslararası alanda verdiği mücadelede Cumhurbaşkanımız liderliğinde KKTC’nin yanındayız. Tüm bu alanlardaki çalışmalarımızı samimiyet ve kardeşlik temelinde, dayanışma ve eşgüdüm içinde sürdüreceğiz. Çözüm odaklı, Kıbrıs Türkünü ve Türkiye-KKTC gönüldaşlığını gözeten bir anlayışla mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.
 
Üstel, Ankara'da üretilen ortak kararları açıkladı
 
Başbakan Ünal Üstel, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara’da Türkiye yetkilileriyle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, davetlerinden dolayı da teşekkürlerini sundu.

Dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yaklaşık bir saat süren "çok verimli ve samimi" bir toplantı gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Üstel, görüşme sonrasında çok önemli adımların atılması konusunda ortak kararlar ürettiklerini kaydetti.

Ortak üretilen üç önemli "müjdeyi" paylaşan Üstel, bunlardan birincisinin Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda olduğunu vurguladı ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğini almış durumdayız. Konuya ilişkin adımları en kısa sürede atmaya başlıyoruz.” dedi.

Bir diğer konunun ise, Ada genelinde, özellikle gençlerin ihtiyacı olan sosyal konut projelerinin ivedilikle başlatılması olduğuna dikkat çeken Üstel, sosyal konut proje konusunu ele aldıklarını ve çok kısa bir süre içerisinde başlatacakları toplu sosyal konut projeleri ile gençleri ev sahibi yapacaklarını belirtti.

KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan tüm vatandaşların, Türkiye Cumhuriyeti sosyal güvenlik kurumlarındaki tüm imkânlardan faydalanması konusunda da son derece önemli bir adım attıklarını dile getiren Üstel, konuya ilişkin çalışmaların hemen başlatılacağını kaydetti.

Ayrıca heyetlerle yaptıkları temaslarda, 2023, 2024, 2025 ve 2026 yılları ile alakalı, kısa, orta ve uzun vadeli projeleri gözden geçirme fırsatı bulduklarını dile getiren Üstel, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan İşbirliği protokolünü de gözden geçirme fırsatı bulduklarını söyledi.

İktisadi ve Mali İş Birliği Antlaşmasında yer alan pek çok eylemi altı ay gibi çok kısa bir sürede gerçekleştirdiklerini mutlulukla ifade etmek istediğini kaydeden Üstel, “Türkiye’mizin ülkemizin gelişimi için her alanda ortaya koymuş olduğu samimi destek devam ediyor. Bilinmelidir ki; attığımız her adım, gerçekleştirdiğimiz her proje ve eylem KKTC’yi kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya doğru emin adımlarla götürmektedir. Biz hükümet olarak, ülkemizin gerek ekonomik gerekse fiziki ihtiyaçlarını, karşılamak ve halkımızı daha mutlu daha refah bir ülkede yaşatmak için tüm çalışmaları yapmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Ülkede yıllardır gündemde olan ancak farklı gerekçelerle gerçekleştirilmeyen reformları cesaret ve kararlılıkla gerçekleştirmek için gerekli adımları attıklarını ve atmaya devam edeceklerini dile getiren Üstel, “bu süreç içerisinde anavatan Türkiye’nin desteği hep yanımızda olmuştur. Bugün de bir kez daha teyit ettik ki bu destek artarak devam etmektedir. İhtiyaç duyduğumuz her alanda anavatan Türkiye elindeki tüm imkanları seferber ederek KKTC’nin kalkınmasına yönelik tüm projelere destek vermektedir.” dedi.

Desteklerinden dolayı, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a, şahsı, hükümeti ve halkı adına bir kez daha teşekkürlerimi sunan Üstel, “Devam etmekte olan pek çok projemiz vardır. Anavatan Türkiye dün olduğu gibi bugün de yürütmüş olduğumuz projelerimize tam ve eksiksiz şekilde destek vermeye devam ediyor.

Ekonomi alanında, enerji alanında, eğitim alanında, Sağlık alanında, ulaştırma alanında projelerimiz hızla devam ediyor.
Önümüzdeki 3 yıllık süre içerisinde,  hastane projelerimizi, yarım kalan ve devam eden yol projelerimizi, havalimanı projemizi, limanlarımızla ilgili yenileme projelerimizi ve diğer pek çok alandaki projelerimizi tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız.” şeklinde konuştu.

Hükümetin, istikrarlı bir şekilde görevine devam ettiğini dile getiren Üstel, “sıkıntıları birer birer aşmaya devam ediyoruz. Anavatan Türkiye’mizden aldığımız güçle büyük ve önemli projeleri teker teker hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bugün hükümet ortaklarımızın katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz heyetler arası toplantılarda yeni ve büyük projeleri de ele alma fırsatımız oldu. Çok kısa bir süre içerisinde bunları da halkımızla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs konusu ile alakalı olarak, ortaya koydukları iki devletli çözüm vizyonuna Anavatan Türkiye’nin tam ve eksiksiz desteğinin devam ettiğini görmenin kendilerine güven verdiğini belirten Üstel, “Kıbrıs Türk halkı, Türkiye’nin vermiş olduğu bu büyük güçle, dünyada ben de varım demeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın BM genel Kurulunda yapmış olduğu KKTC’yi tanıyın çağrısı da bu anlamda çok önemlidir ve tarihi bir adımdır.” dedi.

Tüm bunlar ortada iken kendilerine düşen görevin, KKTC’yi dünyada yerini alacak bir devlet olarak hazır hale getirmek olduğuna dikkat çeken Üstel sözlerini şöyle tamamladı: “Hükümet olarak bunun gereğini yaparak, kendi ayakları üzerinde duran, ekonomisi güçlü, fiziki altyapı ihtiyaçlarını karşılamış Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini el birliği ile yaratacağız.
Bir kez daha bizlere ve halkımıza vermiş oldukları büyük destekten dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan Tayyip olmak üzere Cumhurbaşkanı yardımcımız Sayın Fuat Oktay’a şahsım, hükümetimiz ve halkımız adına teşekkürlerimi sunuyorum.”