İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Avam Kamarası Sağlık ve Bilim Komisyonu üyelerinin, Covid salgını sürecindeki performansıyla ilgili sorularını yanıtladı. Hancock, Başbakan Boris Johnson'a yalan söylediği iddialarını reddetti.

Johnson'un eski baş danışmanı Dominic Cummings, Hancock'u salgının başlarında, hastanede başka rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gören yaşlılara bakımevlerine geri gönderilmeden önce Covid testi yapıldığı konusunda yalan söylemekle suçlamıştı.

Hancock, hastaların taburcu edilmeleri konusunda uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda hareket ettiğini, Cummings'in iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Hükümetin bakımevlerinden taburcu edilen hastalar için test koşulu getirilmemesi yönündeki ilk talimatını da savunan Hancock, salgının başlarında, testlerin yanlış sonuç verebilceği düşüncesiyle, belirti göstermeyen hastalara yapılacak testlerin negatif çıkmasının, sahte bir güvenlik duygusu yaratacağı yönünde kaygıları olduğunu, sağlık uzmanlarının bu konudaki tavsiyelerine uygun davrandığını belirtti.

Hancock ayrıca, testlerin sonucunun alınmasının 4 gün sürdüğü o günlerde doktorların, hastaların hastanede beklerken koronavirüse yakalanabileceği kaygısı taşıdıklarını da sözlerine ekledi.

Birleşik Krallık'ta sadece İngiltere ve Galler'de çoğu salgının ilk dalgasında olmak üzere bakımevlerinde 42 bin kişi, koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirdi.

Cummings, Hancock'u ayrıca, geçen yıl Nisan ayı sonuna kadar günde 100 bin test kapasitesine ulaşma hedefine erişebilmek amacıyla uygulanan test-takip sisteminin kuruluşunu geciktirmekle de suçlamıştı.

Hancock, 100 bin test hedefi konusunda da danışmanların tavsiyeleri doğrultusunda hareket ettiğini söyledi, arka arkaya sorulan sorular üzerine ise "Ben bu dalda eğitim görmedim" diyerek sorumluluğu kabul etti.

Hancock ayrıca hükümetin aldığı önlemler sayesinde ülkede ulusal düzeyde bir koruyucu malzeme sıkıntısı yaşanmadığını söyledi.

"Başta malzeme alımıyla ilgili bir tavan fiyatı sınırı vardı" diyen Hancock, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Talebim üzerine Maliye Bakanı bu tavan fiyatı kaldırdı. Bu konuyla ilgili olarak o sırada soruşturma açılıp açılmadığını bilmiyorum."

Eski Başbakanlık Danışmanı Cummings Mayıs ayında Parlamento Komisyonu'nda Hancock hakkında ciddi iddialar gündeme getirmişti

Eski Başbakanlık Danışmanı Cummings Mayıs ayında Parlamento Komisyonu'nda Hancock hakkında ciddi iddialar gündeme getirmişti

'Cummings görevden alınmamı istedi'

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ayrıca Dominic Cummings'in geçen yıl görevden alınmasını istediğini söyledi.

Hancock, Cummings'in yıl sonunda görevden ayrılmasından sonra hükümetin daha iyi performans gösterdiğini vurguladı.

Avam Kamarası Sağlık ve Bilim Komisyonu Başkanı Greg Clark, bugünkü oturum başlarken, Sağlık Bakanı aleyhindeki iddiaları dile getiren Dominic Cummings'den bu iddialarını destekleyecek belgeleri istediğini açıkladı.

Clark henüz bu belgelerin gelmediğini ve Cummings'ten bu gecikmenin sebebi konusunda bir açıklama da ulaşmadığını da sözlerine ekledi.