Geleneksel Kitre Bebekler ile tarihi karakterlere ve olaylara can veren Sibel Radiye Gül, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi'nde sergilediği ve Londra sergisi için ürettiği özel kompozisyonlarla Londra'da olacak.

Açılışı 7 Mayıs Salı günü 16:30'da yapılacak olan sergide halk ozanı Yunus Emre, masalcı Dede Korkut, ozan Aşık Veysel gibi efsane isimlerin temsil ettiği, muhteşem bir şekilde harmanlanmış kültürler diyarı Anadolu'nun kalbindeki kitre bebekler hikayelere aracılık edecek.

 

Sergi, Yunus Emre Enstitüsü Londra'nın işbirliğiyle Turkish British Centre for Cultural and Creative Industries – C4CCI tarafından düzenleniyor.

Tarihi karakterler hayat buluyor

Serginin canlandırmalarından Anadolu'da Kadın kompozisyonları, Tomris Hatun'dan Turan Melike Mengüç Sultan'a, Osmanlı padişahlarından Toros göçebelerine ve Cumhuriyet dönemine kadar Anadolu'da çok eski çağlardan beri iz bırakan öncü kadınların hayatları ilham verecek.

 

Kitre Bebek Müzesi'nin de bulunduğu, medeniyetlerin beşiği Kapadokya'nın şirin köyü Mustafapaşa'da (Sinasos) bir zamanlar yaşamış insanların renkli hikayelerinin izlerini takip edilecek. Gül'ün hazırladığı bebeklerle ilk kez bir sergiyle gün yüzüne çıkan Efsevula, Meletiadis, Mustafa Paşa ve Kufu Hasan'ın eşsiz hikayelerine yüzyıllar öncesindeki kadınların çaldığı büyülü tef sesleri eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gambiya Cumhurbaşkanı ile görüştü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gambiya Cumhurbaşkanı ile görüştü

 

Sergi kompozisyonları arasında yakın tarihteki Türk-İngiliz ilişkilerine dair; Kraliçe Victoria'nın Londra'da bir gemide Sultan Abdülaziz ile buluşması, Mustafa Kemal Atatürk ile Edward VIII'in İstanbul'da, Winston Churchill'in İsmet İnönü'yle Adana'daki görüşmesi gibi sahneler yer alırken, bebekler vasıtasıyla Lady Montagu'nun İstanbul'daki anıları ve Agatha Christie'nin Pera Palas'taki odası canlandırılıyor.

Yunus Emre Enstitüsü Londra'da düzenlenen serginin açılışı 7 Mayıs Salı 16:30-18:30 saatleri arasında olacak. Konuklara YEE Londra’nın nazik evsahipliğinde Türk mutfağından lezzetler de ikram edilecek.

 

London Craft Week kapsamında Kitre Bebek Workshop

Geleneksel bebek sanatçısı Sibel Radiye Gül ayrıca serginin devamında, Londra El Sanatları Haftası (London Craft Week) kapsamında bir workshop gerçekleştirecek. Geleneksel Kitre Bebek yapım atölyesi 13 Mayıs 2024, Pazartesi günü 14:30 – 16:30 arasında Yunus Emre Enstitüsü Londra’da düzenlenecek. Katılımın sınırlı olduğu bu özel atölyeye katılım için kayıt yaptırmak gerekiyor.