Almanya medyasının Hamburg polisine dayandırdığı haberler göre, Cumartesi akşamı saat 20:00 sıralarında, yanında çocuk olan silahlı bir kişi, plakasız bir araçla havalimanının kuzey kapısındaki bariyerleri aşarak aprona girdi.

Otomobilini, kalkış için hazırlık yapan Türk Hava Yolları (THY) uçağının altına park eden şüpheli, kızıyla birlikte Türkiye’ye gitmek istediğini söyledi.

Hamburg polis sözcüsü Sandra Levgrün, Bild gazetesine, "Uçak yolcular tarafından doldurulmuştu ancak daha sonra yolcular tahliye edildi ve uçak boşaltıldı" dedi.

Cumartesi akşam saat 20:00’den itibaren havalimanı boşaltıldı ve tüm uçuşlar durduruldu. Yaklaşık 3 bin 200 yolcu tahliye edildi.

Almanya medyasına göre, silahlı zanlı birkaç kez havaya ateş etti ve otomobilin camından 2 adet molotof kokteyli fırlattı. Ancak herhangi bir hasar meydana gelmedi.

İtfaiye ekipleri, olası bir yangın tehlikesine karşı uçağa su sıktı.

Polis kaynakları, Almanya medyasına, zanlı ile iletişim kurmak amacıyla olay yerine Türkçe tercüman ve kriminal psikolog çağırıldığını bildirdi. Kaçırılan kız çocuğunun annesi de havaalanına geldi.

Hamburg polisi ilerleyen saatlerde X (eski adıyla Twitter) üzerinden rehine durumunun sona erdiğini açıkladı:

“Şüpheli, kızıyla birlikte araçtan indi. Adam görevlilere direnmeden gözaltına alındı. Çocuğun zarar görmediği görülüyor.”

Olayın nedeni velayet anlaşmazlığı

Hamburg polisinden yapılan resmi açıklamada, Cumartesi akşamı yerel saatle 22:00’den itibaren Salman E. ile iletişim sağlandığı ve pazarlıkların Pazar günü öğleye kadar devam ettiği bildirildi.

Uzun süre, teslim olmamakta direnen zanlının sonunda ikna edildiği ve 4 yaşındaki kızını teslim etmeye karar verdiği belirtilen açıklamada, rehin alma olayının nedenine ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Soruşturmanın mevcut durumuna göre Stade'deki şüpheli, eski eşiyle velayet anlaşmazlığı nedeniyle kendisini olağanüstü bir psikolojik durum içinde buldu. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Lübnan'a karşı muhtemel bir savaşta İsrail'e destek sağlamayacaklarını açıkladı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Lübnan'a karşı muhtemel bir savaşta İsrail'e destek sağlamayacaklarını açıkladı

“Olaydan önce zanlının, çocuğunun annesini kenara ittiği ve 4 yaşındaki çocukla birlikte arabaya binerek Hamburg'a doğru kaçtığı bir tartışma yaşandı. Annesi daha sonra çocuğunun kaçırıldığı şüphesiyle Stade polisine suç duyurusunda bulundu.”

Polisin açıklamasına göre, aynı şüpheli Mart 2022, kızıyla birlikte izinsiz olarak Türkiye'ye gittiği için “çocuk kaçırma şüphesiyle” Stade'de soruşturmaya uğradı. 

Hamburg polisi, kız çocuğunun daha sonra annesi tarafından Almanya’ya geri getirildiğini belirtti.

Hamburg polisi, rehine krizinin çözülmesi için değişik eyaletlerden görevlilerin de bulunduğu 920 kişilik bir ekibin görevlendirildiğini açıkladı.

Hamburg Eyaleti yargı birimlerinin başlattığı soruşturma sürüyor.

Bild gazetesine göre zanlı, 35 yaşındaki Salman E. 4 yaşındaki kızın adı da Aslıhan.

Gazeteye göre, Cumartesi günü saat 19.20 sıralarında Salman E., sahte isimle internete verdiği satış ilanını kullanarak eski eşi Sevda E.'nin (38) evine gitti ve kızını kaçırdı.

Zanlının teslim olmasının ardından kız çocuğu, doktor ve psikologlardan oluşan sağlık ekibine teslim edildi.

Editör: Mehmet Taisi Guzel