LONDRA’da 1974’ten bu yana restoran sektöründe faaliyet gösteren Kazım Akkuş’un kurucusu olduğu, üç şubesi bulunan Kazım Efes Restaurant & Bar’ın üçüde “Yılın En İyi Türk Restorantı” seçildi.

Ünlü Asyalı şef Srohif Khan tarafından, 2015 yılından bu yana düzenlenen “Euro Aisa Curry” ödüllerinde, Kazım Efes Restaurant & Bar’ların sahibi Kazım Akkuş da ödüle değer görüldü.

Önceki gün yedincisi düzenlenen ödül töreninde Kazım Akkuş’a, ‘Kazım Efes Maple Street’ ortağı Ergün Akkuş, ‘Kazım Efes Stepney Green’ ortağı Muhammad Faseh ve ‘Kazım Efes Dartford’ ortağı Jemal Akkuş eşlik etti.

FARKLI ÜLKE MUTFAKLARI ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Ünlü şef Srohif Khan tarafından, ilk defa 2015 yılında düzenlenen “Euro Aisa Curry” ödülleri, Londra’da faaliyet gösteren Çin, Hint, Tayland, Pakistan, Japon, Malezya, Afgan, Türk gibi etnik mutfakların yemeklerini en iyi servis eden restoranlara veriliyor.

Londra’nın seçkin mekanlarından The Mayfair Veneu’de “Euro Asia Curry” ödüllerinde Kazım Efes Restaurant & Bar’ları, Türk mutfağını temsil etti. 

KAZIM AKKUŞ, ‘FREEMAN’ TÜRKLERDEN

İngiltere’de ‘Kazım Usta’ olarak tanınan ve Türk restoran sektörünün ilklerinden olan Kazım Akkuş, 1974’ten bu yana Londra’da restoran işletmeciliği yapıyor. Akkuş, Sultan Abdülaziz’in de aralarında bulunduğu, başkent Londra’da İngiliz ekonomisini katkıda bulunanlara verilen ‘Freeman’ payesine sahip ilk Türklerden biri.

Kazım Akkuş’un ortağı olduğu Efes Restoranlar, BBC ve Türk Tanıtma Vakfı gibi birçok kurum tarafından daha önce ödüle layık görülmüştü.  

Akkuş, ödül töreninde yaptığı konuşmada Türk mutfağının lezzetlerini servis eden restoranlarının bu ödüle layık görülmesinden dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. 

ÖDÜL TÖRENİNDE VİDEO GÖSTERİLDİ

Kazım Akkuş’un ödülünü aldığı sırada ekranda Türkiye’nin tarihi ve turistik bölgelerinin yer aldığı kısa bir video gösterildi.  

Aralarında birçok belediye başkanı ve belediye meclis üyesinin de bulunduğu yaklaşık 350 kişilik davetlinin katıldığı törene, Londra’da yaşayan Türk toplumunun yakından tanıdığı Mali Müşavir Abdullah Halisdemir, Flash Haber sitesinin sahibi Mehmet Taisi, Pasha Meat’in sahibi Abdullah Paköz ve oğulları Vefa Paköz, Ekmen Paköz de katıldılar.

Londra Yunus Emre Enstitüsü’nden yoğun etkinlik yılı Londra Yunus Emre Enstitüsü’nden yoğun etkinlik yılı

Editör: Mehmet Taisi Guzel