ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesi ilk kez Perşembe günü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Trump yine ilk kez, Seçici Kurul'un Joe Biden'ın ABD Başkanı seçildiğini teyit etmesi halinde Beyaz Saray'ı terk edeceğini söyledi.

Bir gazetecinin Seçici Kurul'un 14 Aralık'ta Joe Biden'ı seçmesi halinde Beyaz Saray'ı terk edip etmeyeceği sorusu üzerine Trump, "Tabii ki, bunu siz de biliyorsunuz" dedi.

Trump yine de bu sözlerinin ardından "gerçeklerin kendi tarafında olduğunu, Seçici Kurul'un Biden'ı seçmesi takdirinde büyük bir hata yapacağını çünkü seçimlere hile karıştığını" ifade ederek iddialarını tekrarladı. İddialarının hiçbiri ise kanıtlanmış değil.

ABD'deki seçim sistemi gereği sandığa giden seçmenler, kayıtlı oldukları eyaletin Seçiciler Kurulu'na göndereceği delegeleri, delegeler de başkan ve başkan yardımcısını seçiyor.

Seçici Kurul'da 538 delege bulunuyor. Eyaletler nüfuslarına göre, bu kurulda belli delege sayılarına sahip.

Resmi olmayan sonuçlara göre Biden 306, Trump ise 232 delege kazandı.

Seçimin kazanılması için bir adayın 270 delegeye ulaşması gerekiyordu.

Delegeler önümüzdeki ay seçimi resmileştirmek için bir araya gelecek. Bu durumda ABD'nin 46. Başkanı seçilen Biden'ın da 20 Ocak'ta yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

'ABD başkanıyla böyle konuşma'

Şükran Günü'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump ve basın mensupları arasında gergin dakikalar da yaşandı.

Gazetecinin sorusunda ısrar etmesi ve Trump'ı sıkıştırması üzerine Trump, "Benimle böyle konuşma, ben ABD başkanıyım" dedi.

Trump, Biden'ın yemin törenine katılıp katılmayacağı sorusuna ise yanıt vermedi.

Trump ve ekibi şimdiye kadar çeşitli eyaletlerde yasal mücadeleye girişti; ancak çoğundan bir sonuç alamadı.

Bu haftanın başında da Trump sonunda Biden'a başkanlığın geçiş sürecinin başlaması için izin vermişti.

ABD'de yeni başkanlık dönemine geçiş sürecini başlatmakla görevli hükümet kuruluşu Genel Hizmetler İdaresi (GSA) sonunda ABD'nin yeni başkanı seçilen Joe Biden'a resmi sürecin başlayabileceği haberini göndermişti.

Biden böylece güvenlikle ilgili bilgilendirmelere katılabilecek, ekibi de geçiş süreci için gereken 6,3 milyon dolarlık fonu edinebilecek.