LONDRA - Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında, çağdaş Türk müziğinin önemli bestecilerinden Yalçın Tura'nın piyano konçertosunun dünya prömiyeri Londra'da gerçekleştirildi.

Londra Yunus Emre Enstitüsü'nün Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği ve Londra Oda Orkestrası işbirliğiyle gerçekleştirdiği konser, Kraliyet Müzik Koleji'nin Amaryllis Fleming Konser Salonu'nda yapıldı.

Matthew Perry'nin ölümünün ardından Friends dizisindeki rol arkadaşları: 'Tarifsiz bir kayıp' Matthew Perry'nin ölümünün ardından Friends dizisindeki rol arkadaşları: 'Tarifsiz bir kayıp'

Konser öncesi izleyicilere seslenen Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünün sadece Türkiye'de değil tüm dünyada kutlandığını söyledi.

Özellikle Cumhuriyet'in ilk yılları olan 1920'lerin zor geçtiğini söyleyen Ertaş, "Ancak Türk milletinin azim ve çalışkanlığı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün vizyoner liderliği sayesinde canlı ve modern bir ülke kurduk." diye konuştu.

Yalçın Tura'nın en yeni piyano konçertosunun dünya prömiyeri olan konserin şefliğini İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Orkestra Şefi Hasan Niyazi Tura yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 Yılı Konseri, seçkin besteci Yalçın Tura'nın geleneksel Türk müziği unsurlarını klasik Batı teknikleriyle kusursuz bir şekilde bütünleştiren muhteşem bir müzikal kompozisyon olan Piyano Konçertosu'nun dünya prömiyerine ev sahipliği yaptı. Cumhuriyet'in zengin kültürel mirasına dokunaklı bir övgü niteliğindeki konserin konçerto bölümünde ünlü piyanist Pınar Çelik Warsi'nin, Londra Oda Orkestrası eşliğinde sergilediği muhteşem performans dinleyicileri büyüledi. Maestro Hasan Niyazi Tura'nın şefliğini üstlendiği konser, Türkiye'nin müzik mirasına ve halkının dinmeyen coşkusuna saygı duruşunda bulunan kültürel ezgiler ile yankılandı.

Hasan Niyazi Tura’nın konser ile uyumlu "Yüzüncü Yıl Tangosu" ile açılış yapılan konser programı, Frederick Delius ve Ralph Vaughan-Williams gibi saygın İngiliz bestecilerin zamansız başyapıtlarının yanı sıra Hasan Niyazi Tura’nın Türk müzik makamlarını ustalık ile işlediği "Türk Dansları" da dahil olmak üzere zengin bir müzikal dokuya sahipti. Hasan Uçarsu'nun 18. yüzyıl Osmanlı bestecisi Dilhayat Kalfa'nın zamansız başyapıtı "Evcara Saz Semaisi "nden esinlenerek bestelediği ‘’Davetsiz Misafirler ‘’ isimli arp konçertosu, geçmişle bugünü iç içe geçiren notları ile konser salonunu süsledi.  Beste, eski dünyanın melodilerini ustalıkla dokuyan örnek bir eser olarak, Türk kültürel geleneklerinin çağdaş müzik ifadeleri üzerindeki kalıcı etkisinin altını çizdi.

Hasan Niyazi Tura’nın hicaz makamındaki coşku dolu Türk Dansları 3 nolu eseri ile biten ve dinleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan konser Cumhuriyet'in yüzüncü yılının kalıcı mirasına yürekten bir saygı duruşu olarak tarihteki yerini aldı.